Płynne tusze oraz mgiełki

Dziś chciałabym napisać o tuszach w formie płynnej oraz co nieco o mgiełkach.
Płynne tusze możemy spotkać w formie:
– alkoholowe (tymi zajmę się w innym artykule);
– reinker’a – służą do uzupełniania poduszek;

P1010895
– spray’u – dozuje się je poprzez rozpylającą końcówkę (atomizer);

P1011126P1011127
– dabber’a – nakłada się je za pomocą specjalnej gąbeczki zamocowanej w szyjce butelki, która ma wbudowany zawór sprężynowy pozwalający na kontrolowane dozowanie;P1011125P1010894

Nie ma możliwości utworzyć białego tuszu bez dodatku pigmentu (podobnie jak w Ecoline’ach), w związku z tym do dyspozycji mamy kolor Picket Fence z dodatkiem białego pigmentu – te tusze są kryjące, może nie w 100% ale zawsze.

P1010897

– z kroplomierzem – nakłada się je zupełnie tak jak pipetą;

P1011128

oraz gęste i z bardzo dużą ilością pigmentu

P1011129P1011130

Na rynku jest bardzo dużo rodzajów mgiełek o różnych właściwościach (zapewne nie wymienię wszystkich). Każdy producent mgiełek ma swoją linię o konkretnych właściwościach.

P1011085

Rodzaje mgiełek:
1. tusze w spray’u
Dyllusions Ink Sprays, Distress Spray Stain, Cadence, Dye iZink – są transparentne i funkcjonują zupełnie jak akwarele w płynie np. Ecoline
2. mgiełki opalizujące, metalizowane i z połyskiem
Między innymi: Glimmer Mist, Pearl Ayeeda Mist, Perfect Pearls Mist, Color Bloom, Dylusions Shimmer Spray, Lindy’s Stamp Gang, Distress Mica Sprays, Media Shimmer Mister, Cosmic Shimmer Mist – półprzezroczyste z połyskiem (bardzo ładnie się mienią), którego nadają drobinki miki; przed użyciem wymagają wymieszania.
3. mgiełki bez połysku
Pastel Ayeeda Mist, Simply Sheer Mist, Media Mister, Aquacolor Spray oraz Media Mist Spray – są napigmentowane, średnio kryjące; przed użyciem zazwyczaj wymagają wymieszania.
4. mgiełki kredowe (chalk) z połyskiem
Najbardziej popularnymi z tego rodzaju są Chalk Glimmer Mist, Cosmic Shimmer Chalk Mist – są średnio kryjące z matowym, kredowo-mlecznym wykończeniem dodatkowo mają połyskujące drobinki; przed użyciem wymagają wymieszania.
5. mgiełki kredowe (chalk) bez połysku
Ayeeda Chalk Mist, Baseboard mist – podobnie jak mgiełki chalk z połyskiem są średnio kryjące z matowym, kredowo-mlecznym wykończeniem; przed użyciem wymagają wymieszania.
6. mgiełki teksturowe
Media Texture Spray – kryjące z lekkim efektem 3D; przed użyciem wymagają wymieszania.

Do jakich powierzchni można używać mgiełek?
Na powierzchniach porowatych typu: papier, karton, tektura, chipboardy, podobrazie, drewno, sklejka, płótno, bawełna, len, jedwab, wstążki, koronki, styropian, glina, papier mache, sznurek naturalny, naklejki – bez różnicy czy są pokryte gesso czy nie.
Na powierzchniach nieporowatych, pokrytych gesso, typu: metal, aluminiom, plastik, szkło, ceramika.

W jaki sposób używać mgiełek?
– do spryskiwania powierzchni naszej pracy / projektu (z szablonami lub bez);
– do barwienia past strukturalnych, tkanin, wstążek, kwiatków, itp.;
– do stemplowania i tworzenia tekstur (za pomocą stempli, jak i np. folii bąbelkowej);
– do malowania nimi jak akwarelami;
– do pisania nimi jak tuszami (kaligrafia);
– do chlapania i kleksów;
oraz wszystkie inne na jakie wpadniesz,

 


Art journal – co na początek?

Jakie produkty są nam potrzebne by zacząć przygodę z art żurnalingiem?
W sklepach możesz kupić całą gamę produktów dedykowanych do art żurnalingu, ale nie musisz od nich zaczynać.

Moje podstawowe must have:

BAZA – głównym kluczem jest użycie czegoś, co może wytrzymać wilgotne media, takie jak farby akrylowe, akwarele, tusze, mgiełki i klej. Standardowy papier do ksero raczej nie da rady! Nie ma zasad  określających co można wykorzystać jako bazę – może to być wszystko co wpadnie w ręce: notatnik, zeszyt, stara książka, stary kalendarz / terminarz, blok plastyczny. Generalnie prawie wszystko  na czym można malować / rysować / tworzyć możesz wykorzystać jako bazę art żurnala.
Na rynku są dostępne specjalne notatniki z grubymi kartami do art żurnali, ale na start wystarczy stara książka – serio! Jak do tej pory pracowałam w zeszycie, kołonotatniku i starym podręczniku.

stare książki

P1011101

art żurnale szyte przeze mnie (junk journal)

P1011106

kupne art żurnale

P1011104

AKCESORIA I NARZĘDZIA z otoczenia.
Cały ogrom przedmiotów codziennego użytku może przysłużyć się do Twojej twórczości w art żurnalu. -> pomysły na stemple.
Zbieraj różnego rodzaju przedmioty, w których widzisz potencjał np.: koronki, spinacze, ulotki, kody kreskowe, ulotki muzeów, strony ze starych podręczników, pokwitowania, opakowania produktów, etykiety na odzież, fotografie, zabytkowe pocztówki, losy loterii, zdjęcia polaroidowe, znaczki pocztowe, bilety lotnicze, reklamy, mapy i plany, wstążki, tkaniny, karty, karty tarota oraz zdjęcia wycięte z czasopism.

GESSO
Jeśli zamierzasz używać mediów w swoim żurnalu, koniecznie korzystaj z gesso! Gesso to grunt i  sprawia, że papier nie chłonie / nie absorbuje mocno farby czy kleju. Świetnie nadaje się do ukrywania błędów lub po prostu do dodawania unikalnych tekstur do twoich wpisów. Nie musi być to gesso z “górnej półki”. -> więcej o gesso.

KLEJ
Jeśli masz zamiar zrobić jakąkolwiek pracę z wykorzystaniem techniki kolażu, to z pewnością będzie potrzebny Ci do tego odpowiedni klej. –> więcej o klejach.
Tradycyjny magic będzie OK, dobrze do przyklejania kawałków czasopism sprawdza się Uhu klej w sztyfcie (dość czysta i prosta aplikacja). Gel Medium jest też dobrym medium do pracy w art żurnalach, natomiast klej MOD PODGE nie jest zalecany, gdyż po wyschnięciu jest on nadal nieco lepki – w wyniku tego strony mogą się skleić, a Ty stracisz swoją pracę.

Ważne:  Naprawdę nie trzeba wydawać fortuny aby zacząć pracować z art żurnalem. Zanim wybierzesz się na zakupy przemyśl czy nie masz przynajmniej części potrzebnych rzeczy w domu. Na pewno przydadzą się: pędzle, nożyczki, mokre chusteczki lub ręczniki papierowe, taśma malarska, farbki plakatowe, długopisy, cienkopisy – rozejrzyj się, a na pewno coś znajdziesz.
Możliwości są naprawdę nieskończone, jeśli chodzi o to, co można wykorzystać do tworzenia w art żurnalu.

Coś do nadania barwy:
FARBY
Nie musisz używać farb w art żurnalu, ale jak spróbujesz, to gwarantuję, że nie będziesz chciała przestać!
Istnieje wiele rodzajów farb, nie musisz być znawcą ani ekspertem, aby z nimi pracować. Możesz zacząć od czegokolwiek. Gdy dowiesz się więcej o swoich stylach i preferencjach kolorystycznych, łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednie farby dla siebie.

P1011084

PASTELE / KREDKI Distress / GELATOS
Wygodne w transporcie, łatwe w użyciu, ciekawe w efekcie. Dobrze się z nimi pracuje na powierzchni pokrytej gesso.

P1011077

MARKERY, CIENKOPISY I DŁUGOPISY
Jeśli zamierzasz pracować z akwarelami lub mokrymi powierzchniami, to szukaj długopisów wodoodpornych.
W art żurnalingu bardzo często używa się białych długopisów i markerów, są one świetnym sposobem na dodanie akcentów i pisanie na ciemnej farbie. Najpopularniejsze w kolorze białym to długopisy Uniball Signo i markery Sharpie, natomiast w kolorze czarnym cienkopisy Pigma MICRON Sakura.

P1011090

Podpowiedź:
Przy stosowaniu markerów i długopisów w artżurnalu ważne jest upewnienie się, że wszystkie obszary pokryte farbą są całkowicie suche! Pisanie na mokrej farbie szybko przyczyni się do zniszczenia markerów – a nikt z nas tego nie chce!

TUSZE I MGIEŁKI
Tusze występują w butelkach z rozpylaczem (atomizerach) lub w poduszkach. Praca z nimi być ciekawą zabawą.
Tuszy i mgiełek w atomizerach można używać z maskami / szablonami lub bez – wszystko zależy od Ciebie.
Tusze w poduszkach zazwyczaj idą w parze ze stemplami, ale nie muszą to być stemple ze sklepu możesz sama je wyciąć –> więcej o stemplach i tuszach.
Najważniejsze aby tusz do stempli był wodoodporny, jak Archival czy StazOn.

P1011085

Coś do nadania tekstury:
OZDOBY i DODATKI
Zazwyczaj to produkty te z naszego codziennego otoczenia: jak koronki, guziki, cekiny, etykietki, bileciki, skrawki papierów itp. Możesz jednak również korzystać z taśm washi, naklejek, wycinanek itp.

MASKI / SZABLONY
Dzięki nim możesz uzyskać ciekawe efekty zdobnicze i nowe tekstury, jednak nie są niezbędne.
Z maskami w parze chodzą również pasty strukturalne i żelowe – dzięki nim możesz uzyskać ciekawe efekty i szeroki wachlarz możliwości.

Akcesoria dodatkowe:
PAPIER WOSKOWANY / PERGAMIN
Podczas pracy w starej książce umieszczenie papieru woskowanego lub pergaminowego pomiędzy poszczególnymi stronami stanowi zabezpieczenie – pozwala uniknąć przeciekaniu farby czy kleju na inne strony podczas pracy.

NAGRZEWNICA DO SUSZENIA POWIERZCHNI
Nie jest narzędziem pierwszej potrzeby, jednak jest bardzo dobrą inwestycją – znacznie przyspiesza czas schnięcia farby, kleju i innych mediów!

GELLI PLATE + akcesoria / MONODRUK
Do tworzenia tła płytki żelowej gelli plate – jest to świetny sposób na zabawę przy użyciu różnych tekstur tworząc unikalne wzory monoprint-u.

Wszystkie opcje dozwolone – to Ty jesteś szefem własnego żurnala, jest on TWÓJ, więc możesz w nim tworzyć tak jak chcesz i tym czym chcesz.
Lista jest długa, ale pamiętaj że nie wszystko musisz natychmiast mieć, aby zacząć tworzyć – z czasem Twój warsztat będzie zawierał większość z wymienionych tu produktów.


Art Journaling – wprowadzenie

Dziś chciałabym przybliżyć wam pojęcie art journalingu – jest to dziedzina istniejąca od bardzo bardzo dawna. Przybiera on formę kreatywnego zapisu naszych emocji, przemyśleń, planów czy wspomnień.  To połączenie obrazów i słów, chociaż nie musisz użyć obu w tym samym wpisie. Tworzymy tak, jak mamy ochotę – nie ogranicza nas ani format, ani materiał, ani żadna technika. Nie obowiązują nas tutaj również żadne zasady.

Czym więc jest art journal (art żurnal)?
Dosłownie tłumacząc to dziennik sztuki, gdzie “art” nie oznacza ściśle tworzenia arcydzieł sztuki. W procesie art żurnaling’u najważniejsza jest sama twórczość. Pozwala on na kreatywny upust, twórcze zapomnienie, oderwanie się od rzeczywistości w trudnych chwilach. Zatem generalnie rzecz biorąc art żurnal jest wszystkim tym czym ma on dla Ciebie być.
1. Może być formą autoterapii, gdzie przelewamy wszelkie emocje, czyli to co nas: trapi, raduje, rozdziera, uszczęśliwia, drażni, rozśmiesza, przytłacza lub uskrzydla itp.

010 (2)
2. Może być pamiętnikiem, gdzie używamy zarówno formy słownej czy fotograficznej i możemy uwiecznić jakieś wspomnienia lub ważne dla nas ulotne chwile.

070
3. Może być formą zeszytu zabaw, gdzie ćwiczymy nowe dla nas techniki, bawimy się połączeniami kolorów, czy mediów.

014 (2)
4. Może być formą próbnika / testera, gdzie testujemy nowe produkty, uczymy się kaligrafii lub tworzymy wzorniki danych produktów.
5. Może być wszystkim tym czego od niego potrzebujesz w danej chwili – wszystko zależy od Ciebie.

Kto może prowadzić art żurnal?
Każdy! Bez względu na wiek, umiejętności, zainteresowania, płeć, charakter, usposobienie, zawód czy status społeczny. “Czasami człowiek musi,  inaczej się udusi.”
Najważniejsze jest to, żeby nie porównywać siebie i swojej twórczości z twórczością innych. Wewnętrznego krytyka wyrzucamy do piwnicy.  Zapamiętaj: art żurnal jest wyrażeniem siebie – jest on częścią Ciebie i na pewno jest tak samo wartościowy jak te wykonane przez uznanych artystów.

Kiedy i gdzie pracować z art żurnalem?
Kiedykolwiek, gdy zechcesz – kiedy tylko masz na to czas i ochotę.
Wszyscy wiemy jak ciężko znaleźć wolną chwilę na hobby prowadząc życie rodzinne i zawodowe, dlatego też nie musisz kończyć wpisu “za jednym posiedzeniem”. Art żurnaling dawał mi poczucie bezpieczeństwa i chwile oderwania się od rzeczywistości. Ostatnio jednak nie miałam potrzeby żurnalowania, ale wcześniej wolałam to od wszelakich innych technik twórczych i nie zawsze kończyłam od razu.

063

076
Gdziekolwiek tylko zechcesz – w parku, w kawiarni, w pracowni, w kuchni, w samochodzie (oczywiście pod warunkiem że nie prowadzisz), w pociągu, oglądając serial itd. Ja osobiście lubię tworzyć w pracowni, jest to moje miejsce, moja oaza spokoju. Zaręczam, że możesz tworzyć wszędzie tam gdzie jest Ci wygodnie i gdzie dopadnie Cię potrzeba.

Jakie techniki możesz wykorzystać?
Wszystkie jakie przyjdą Ci na myśl, miedzy innymi:
Tworzenie kolaży ze zdjęć z czasopism z dodatkiem stempli lub też nie.
Zentangle lub doodling – bardzo relaksacyjna forma.

024 (2)
Mandale – podobnie jak doodling czy zentangle, bardzo odprężają.
Tworzenie list – list życzeń, strategii radzenia sobie, cytatów motywacyjnych itp.
Cytaty – tworzenie wpisu z użyciem ulubionego cytatu.

021
Malowanie wszelkiego rodzaju farbami.

012 (2)
Szkicowanie tego, co widzisz codziennie – drzew, ludzi, jedzenia itp.
Szycie i wyszywanie na kartach lub z dodatkiem zdjęć, obrazów, koralików, guzików itp.
Stemplowanie – czy to na użytek twórczości, czy też do przetestowania wyciętych własnoręcznie stempli.
Oprawianie i ręczne tworzenie własnych żurnali – np. junk journal (jak z tego wpisu – KLIK)
Spisywanie swoich uczuć (potem możesz zamalować, jeśli chcesz – zrzucenie przytłaczających uczuć działa jak terapia).
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby te techniki ze sobą łączyć w różnych wariantach!

011

Jakie formy przybiera art żurnal?
Tworzyć możemy w zeszytach, notatnikach, szkicownikach, starych książkach lub na osobnych kartach, które następnie zepniemy w jeden album. Istnieje tu pełna dowolność. Smash book czy Wreck this journal to również rodzaje art żurnali.
Ja na przykład tworzyłam w zeszycie, ale nie bardzo mi szło, wybrałam więc starą książkę  – podręcznik męża ze studiów.

C.D.N.


Wyzwanie czerwcowe i wyniki wyzwania majowego

W dniu dzisiejszym przychodzę do Was z dwoma ogłoszeniami:

– Pierwsze to nowe wyzwanie

Zasady:
1. Pracą ma być LO ewentualnie strona z albumu czy art journala w oparciu o układ ze zdjęcia – nie chodzi tu o inspirację kolorystyczną czy elementami, chodzi o inspirację kolażem ściennym. Aby ułatwić – nie musi to być dokładnie taki układ jak na zdjęciu.
Przyjmij że galeria naścienna to mapka do Twojego LO -> artykuł jak korzystać z mapek.

023a

2. Prace zgłaszacie za pomocą umieszczenia bezpośredniego linka przy pomocy „żabki”.

3. Proszę o umieszczenie pracy nigdzie nie publikowanej wcześniej (możecie zgłaszać kilka prac – max 2).

4. Proszę abyście na swoich blogach zamieściły/li informację o wyzwaniu Świata Pasji + banerek.

023

5. Termin zgłaszania prac: 07.06.2018 – 30.06.2018

6. Zwycięzcę wyłoni jury w mojej osobie tudzież z zasięgnięciem porady u sędziów wspomagających.

7. Nagrodą będzie bon na zakupy w Świecie Pasji w wysokości 40pln + koszt wysyłki

8. Przypominam o Polityce Prywatności.

Powodzenia w wyzwaniu! i udanej zabawy!

– Drugie to ogłoszenie wyników

W majowym wyzwaniu zwyciężyła: Tores (Warsztat Tores) – zdjęcie pracy z bloga autorki

zolty2

Mam też dobrą wiadomość – zgłoszeń nie było wiele, bo aż całe dwa, tak więc postanowiłam przyznać również wyróżnienie (rabat na zakupy) dla Joanny.

Gratuluję obu Paniom i proszę o zgłoszenia mailowe pod adres sklepu Świat Pasji – objaśnimy jak nagrody zrealizować.


Gesso – co to? po co? i dlaczego?

Co to jest GESSO?
Gesso (grunt malarski) to nic innego jak farba podkładowa – jest to biała farba składająca się z mieszaniny gipsu, kredy, pigmentu i spoiwa. Dzięki zawartości gipsu powierzchnia pomalowana gesso jest bardziej “przyczepna” / porowata i można pracować na niej z różnymi mediami w różnych technikach. Można zagruntować nim większość powierzchni, np.: tynk, drewno, płótno, gips, kamień, plastik, szkło czy metal (tu jednak polecam gesso w sprayu), szybko schnie i wyrównuje nierówne powierzchnie takie jak drewno czy styropian.

Możesz powiedzieć: Mogę użyć białej farby akrylowej. Oczywiście, ale… gesso jest gęste jest bardziej wydajne niż farba akrylowa. Najczęściej wystarczy jedna warstwa do pełnego pokrycia zdobionego przedmiotu.
Gesso spełnia rolę warstwy uszczelniającej, chroni podłoże przed wchłanianiem farby, np. bez gesso farba wsiąkłaby w splot płótna.

Jakie są rodzaje GESSO?
Gesso tradycyjnie jest białe, ale obecnie można również kupić czarne, przezroczyste gesso lub nawet kolorowe. Czarne gesso sprawia iż powierzchnia przybiera formę tablicy do malowania kredą, natomiast przezroczyste idealnie współpracuje z wzorzystymi papierami, zdjęciami czy grafikami do których chcemy użyć dodatkowo mediów.

P1011099
Grunt można mieszać z farbami akrylowymi, dzięki czemu możemy nadać podkładowi konkretny kolor. Pamiętaj jednak, że gesso rozjaśni nieco kolor. Aby uzyskać bardziej wyrazisty kolor można dodać tusze, biorąc jednak pod uwagę, że płynny atrament zmieni konsystencję gesso.

Pomysł: W celu uzyskania tekstury na zdobionej powierzchni można zmieszać gesso z gel paste.

Gesso występuje zarówno w butelkach, słoikach i wiaderkach. Z butelek można wycisnąć gesso bezpośrednio na płótno, a następnie rozprowadzić je za pomocą pędzla. Jeżeli gesso jest w słoiku, to można korzystać z pędzla lub szpachelek aby je nakładać.
Gesso jest również dostępny w postaci sprayu – idealny do szybkiego użycia, schnie niemal natychmiast, dlatego osobiście polecam je do metalu (nie będzie rdzewieć podczas dalszej pracy z mediami).

W zależności od producenta podkłady mogą się różnić kombinacją składników, a co za tym idzie konsystencja i faktura gesso będą się różnić. Niektóre są bardziej płynne, a inne grubsze. Niektóre z nich działają bardziej płynnie, a inne pozostawiają bardziej teksturowaną, gładką powierzchnię. Gesso spotykane w sklepach jest najczęściej na bazie żywicy akrylowej (spoiwo), dzięki temu farba szybko schnie i jest w miarę elastyczna.

Czym nakładać GESSO i jak z nim pracować?
Nie ma dobrego ani złego sposobu na nakładanie gesso. Wszystko zależy od tego jaką chcesz uzyskać powierzchnię, czyli czego potrzebujesz do danego projektu.
Przede wszystkim zanim zaczniesz potrząśnij pojemnikiem z gesso, aby był dobrze wymieszany. Niezależnie od rodzaju gesso istnieje prawdopodobieństwo, że się rozwarstwiło.
Do nakładania możesz użyć: pędzla z włosiem, pędzla silikonowego, pędzla gąbkowego, szpachelki, szpatułki,

P1011092

wałka,

P1011093

kart plastikowych (np. starej karty do bankomatu),

P1011096

a nawet własnego palca.

Aby uzyskać naprawdę gładką powłokę, należy użyć papieru ściernego, aby delikatnie przetrzeć między każdą warstwą.

Ważne:
Przed przystąpieniem do próby upewnij się, że powierzchnia jest całkowicie sucha!

Reasumując: Gesso jako podkład jest bardzo przydatne dla artystów, jak i hobbystów – np. scraperek czy osób prowadzących art żurnale. Gesso sprawia, że łatwiej osiągnąć zaplanowany efekt. Zapobiega wchłanianiu się farby w zdobioną powierzchnię. Wzmacnia i usztywnia papier, więc bez problemu możemy pracować z różnego typu mediami i rożnymi technikami w naszych art żurnalach. Oczywiście jak wiadomo scraperki są bardzo kreatywne, więc używają go do tworzenia białego tła na bazie, wygłuszania krzykliwego wzoru, do odbijania stempli, maskowania warstw pracy i wielu, wielu innych. A co najważniejsze i najlepsze jest w gesso? To że zawsze możesz nim zamalować swój błąd i zacząć od nowa!


Podstawy scrapbookingu – Przysłowiowa kropka nad I

Czasem tworzymy jakąś stronę i na pierwszy rzut oka wszystko gra, jednak patrząc na LO wydaje się wam że czegoś brak. Często jest tak że brak jakiegoś akcentu – takiej przysłowiowej kropki nad I.
Takim akcentem może być dodatkowy (kontrastujący) kolor – w przypadku zbyt jednolitej pracy – czy to pod postacią wstążeczki, guzika, naklejki, ścinka, kwiatka, sznureczka, itp.
W dekorowaniu wnętrz zaleca się stosowanie zasady 60-30-10
60% koloru podstawowego
30% koloru dodatkowego
10% koloru akcentującego
Takim przykładem jest poniższe LO – według zasad kompozycji jest OK, ale czegoś mi w nim brakowało.

005a
Mianowicie brakowało nieco więcej koloru dodatkowego – po uzupełnieniu moim zdaniem jest o wiele lepiej.

005 (10)

Czasem nie chodzi stricte o kolory lecz raczej o akcent nadający pracy dodatkowego, przestrzennego wymiaru.
Poniższa praca kolorystycznie i kompozycyjnie OK, ale w moich oczach jakaś taka płaska i bez wymiaru.

00w1
Dodałam kilka kolorowych guzików i praca od razu wydała mi się bardziej wypełniona.

00r1

Zasada “mniej znaczy więcej” jest bardzo dobrą zasadą, ale czasem mniej wydaje nam się za mało i zastanawiamy się co zmienić żeby było w sam raz – tak jak w przypadku poniższej pracy.

P1010956
Przearanżowałam nieco układ dodając kwiaty i przemieszczając nieco kilka elementów – teraz praca wydaje mi się ciekawsza.

P1011010

Od czasu do czasu jest tak że stworzymy dane LO i wydaje się nam ono kompletne, jednak po przespaniu nocy i ponownym oglądaniu wpadamy na pomysł jak uzupełnić daną pracę – ja mam takie sytuacje bardzo często, poprawiam swoje prace aby je udoskonalać.