Dzisiaj zamierzam napisać o embossingu na gorąco, czyli wracam do rozpoczętego cyklu o embossingu.

Co to jest embossing na gorąco?

To technika, która pozwala na stworzenie wypukłego i trwałego wzoru na danym podłożu (np. papierze) poprzez stemplowanie, posypywanie odbitki specjalnym proszkiem (pudrem) oraz ogrzewanie całości aż do stopienia proszku. To jedna z najbardziej wszechstronnych technik craftowych.
Embossingu na gorąco można użyć do dodania tekstury, koloru, a nawet dodatkowego wymiaru tła, gdy poznasz jego tajniki, nigdy nie zabraknie Ci twórczych możliwości!
Jak zapewne pamiętacie to embossing na gorąco podzieliłam na:
a. embossing wypukły;
b. embossing głęboki;

W tym artykule rozbroję technikę embossingu na gorąco i ujawnię jej tajniki. Jeśli wcześniej nie wypróbowałaś tej techniki, to mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz chciała jej spróbować.

Aby otrzymać embossowany wzór potrzebne nam będą: stemple + bloczki, medium do przyklejenia pudru np. tusz czy pasta, puder do embossingu, nagrzewarka, akcesoria / narzędzia dodatkowe oraz oczywiście baza.

024

Baza – bazą jest to co będziemy zdobić. Może to być papier, tektura, beermata, kalka, drewno, szkło, metal itp. Musisz pamiętać jednak że muszą to być jednak powierzchnie nielakierowane i odporne na wysokie temperatury.

Nośnik, czyli medium do którego przyklei się puder na czas podgrzewania. Są to między innymi tusze i markery, ale również i pasty embossujące.


Jakie tusze, sprawdzają się w embossingu na gorąco?

Aby puder przylgnął do odbitki, potrzebny jest tusz który jest gruby, lepki i wolnoschnący, więc tusze barwnikowe oraz tusze szybkoschnące nie będą odpowiednie tej techniki. Najpopularniejszy jest przezroczysty tusz do embossingu lub do znaków wodnych, ale można również użyć tuszu pigmentowego (warto jednak dobierać kolor tuszu do koloru pudru).  -> więcej o tuszach.


Tusze do embossingu
są bardzo klejące i wolno schnące, dzięki czemu doskonale trzymają proszek – dłuższy czas schnięcia sprawia, że bez większej presji czasu możemy topić puder. Na rynku jest wiele tuszy tego typu, np.: emboss, watermark, perfect medium, hi-boss, top boss, distress embossing ink. W zależności od marki są one dostępne zarówno w formie poduszki, markera jak i uzupełnienia. Zazwyczaj są przezroczyste, jednak są też tusze o delikatnym zabarwieniu kolorystycznym, aby odbity motyw był bardziej widoczny – Emboss bywa w odcieniu różowego (pad) i błękitnego (marker), a Top Boss w odcieniu żóltego.

media-1

Na rynku jest również tusz w dabberze –  buteleczka z gąbkowym aplikatorem.

Dzięki markerom możemy embossować odręczne rysunki, pismo, a także korygować niedociągnięcia odbitek stemplowych.

P1010907


Tusze pigmentowe
są grubsze i wolniej schnące niż tusze barwnikowe, więc są dość dobre do stosowania ich w embossingu na gorąco. Ponadto, jako że tusze pigmentowe występują w wielu żywych kolorach, to możemy uzyskać ciekawe efekty kolorystyczne i fakturowe stosując różne rodzaje pudrów na kolorowych tuszach. Bardzo dobrze wygląda również przezroczysty puder użyty z kolorowymi tuszami pigmentowymi.

P1010885


Pasta do embossingu
to lekka pasta, której używa się z szablonami i maskami. Pasta jest wilgotna, będzie zatem trzymała puder na czas jego stopienia. Można go topić na mokrej paście lub na takiej podeschniętej. Embossing z użyciem pasty daje większy efekt 3D.
Media specjalistyczne do embossingu mogą być również używane do innych technik.

P1011132

Stemple – w tej technice i z tymi tuszami nie ma znaczenia czy użyjesz stempli gumowych, polimerowych czy silikonowych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że stemple z drobnymi, delikatnymi, ażurowymi wzorami mogą nie odbijać się idealnie – wzór po podgrzaniu może być rozlany lub niekompletny – dobrym rozwiązaniem dla takich stempli (niestety nie zawsze idealnym) jest puder drobnoziarnisty przeznaczony do detali. -> więcej o stemplach i akcesoriach.

034

Puder do embossingu to specjalny proszek (pyłek) o mikroskopijnych granulkach do posypania wzoru odbitego tuszem lub naniesionego za pomocą pasty, który rozpuszcza się pod wpływem wysokiej temperatury tworząc gładką powierzchnię.
Na rynku dostępna jest duża różnorodność rodzajów i kolorów pudru do embossingu na przykład: pudry kolorowe, przezroczyste, do detali, metaliczne, perłowe, holograficzne, świecące w ciemności, klejące, puchnące, z dodatkiem brokatu, drobinek miki, drobinek nietopiących się, pudry w dużych granulkach do tworzenia nieregularnych efektów czy UTEE. Wiele rodzajów i efektów ale sposób użycia ten sam (zamierzam nieco więcej napisać o pudrach w innym artykule). Puder sam w sobie jest bardzo wydajnym produktem.

P1011133

Nagrzewnica – narzędzie niezbędne do embossingu na gorąco, które ma odpowiedni podmuch i osiąga idealną do topienia pudrów temperaturę (ok.150-200st.C) .
Owszem istnieją domowe sposoby crafterek na rozpuszczenie pudrów, ale osobiście uważam że zdecydowanie lepiej jest zainwestować w nagrzewnicę.
Na rynku dostępne są różne modele nagrzewnic, różnią się nieco wyglądem i głośnością ale działają dokładnie tak samo .

hobby-crafting-fun-nagrzewnica

Ważne:
suszarka do włosów się nie nadaje – ma zbyt mocny podmuch i zbyt niską temperaturę, zanim puder się nagrzeje zostanie zdmuchnięty z kartki
opalarka to również nie jest odpowiednie narzędzie zastępcze, gdyż osiąga zbyt mocną temperaturę i przy odrobinie nieuwagi możesz spalić bazę lub przegrzać / przepalić puder.

Poza wymienionym wyżej niezbędnikiem do embossingu na gorąco przydają się narzędzia i akcesoria dodatkowe, które pomogą usprawnić i ułatwić pracę w tej technice. Nie są one jednak niezbędne.

Plastikowa antystatyczna tacka do zsypywania nadmiaru pudru i odsypywania go z powrotem do pojemniczka – ma ona otwór na jednym końcu (jak lejek), który pozwala z łatwością odsypać proszek do pojemnika w celu dalszego używania.

Podpowiedź: zamiast tacki można użyć zwykłej kartki, papieru do pieczenia, papieru śniadaniowego lub filtra do kawy – są one świetną i oszczędną alternatywą dla tacek.

Narzędzie antystatyczne w formie poduszeczki lub pojemniczka z pędzelkiem – zapobiega przyklejaniu się zbędnych cząstek proszku do bazy w przypadkowych miejscach, przylgną tylko do odbitki (czyli tam gdzie jest tusz). Unikniemy zatem niechcianych kropek roztopionego pudru poza odbitką.Podpowiedź:
zamiast tego produktu możemy użyć ściereczki antystatycznej (np. do monitora), ściereczki antystatycznej do ubrań lub posypać talkiem.

Podpowiedź:
Jeśli okaże się że drobinki pudru przylgnęły w miejscach niepożądanych pomimo użycia narzędzia antystatycznego polecam wówczas użycie suchego, małego pędzelka do usunięcia niechcianego pudru z powierzchni bazy przed podgrzaniem.

Pęseta pomaga trzymać drobne elementy w czasie nagrzewania pudru tak aby chronić nasze palce od źródła ciepła.

 

 

 

 

 

Embossing na gorąco za pomocą tuszu i pudrów do embossing’u – krok po kroku:

1. Potuszuj stempel tuszem do embossing’u lub tuszem pigmentowym;
2. Odbij go na wybranej powierzchni (na bazie);
3. Wykonaną odbitkę obficie posyp pudrem do embossingu;
4. Nadmiar pudru obsyp na pustą kartkę lub tackę antystatyczną i wsyp go z powrotem do słoiczka;
5. Rozpocznij nagrzewanie – nie zaczynaj od bezpośredniego dmuchania na nagrzewany motyw, gdyż przy silnym podmuchu możesz zdmuchnąć proszek z odbitki – przesuwając nagrzewnicą po całości wzoru nagrzewaj i czekaj aż proszek się stopi. Szybko zorientujesz się kiedy zakończyć nagrzewanie – roztopiony puder stworzy szklistą powierzchnię;
6. Gotowe.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.