Gesso – co to? po co? i dlaczego?

Co to jest GESSO?

Gesso (grunt malarski) to nic innego jak farba podkładowa – jest to biała farba składająca się z mieszaniny gipsu, kredy, pigmentu i spoiwa. Dzięki zawartości gipsu powierzchnia pomalowana gesso jest bardziej “przyczepna” / porowata i można pracować na niej z różnymi mediami w różnych technikach. Można zagruntować nim większość powierzchni, np.: tynk, drewno, płótno, gips, kamień, plastik, szkło czy metal (tu jednak polecam gesso w sprayu), szybko schnie i wyrównuje nierówne powierzchnie takie jak drewno czy styropian.

Możesz powiedzieć: Mogę użyć białej farby akrylowej. Oczywiście, ale… gesso jest gęste jest bardziej wydajne niż farba akrylowa. Najczęściej wystarczy jedna warstwa do pełnego pokrycia zdobionego przedmiotu.
Gesso spełnia rolę warstwy uszczelniającej, chroni podłoże przed wchłanianiem farby, np. bez gesso farba wsiąkłaby w splot płótna.

Jakie są rodzaje GESSO?

Gesso tradycyjnie jest białe, ale obecnie można również kupić czarne, przezroczyste gesso lub nawet kolorowe. Czarne gesso sprawia iż powierzchnia przybiera formę tablicy do malowania kredą, natomiast przezroczyste idealnie współpracuje z wzorzystymi papierami, zdjęciami czy grafikami do których chcemy użyć dodatkowo mediów.

P1011099
Grunt można mieszać z farbami akrylowymi, dzięki czemu możemy nadać podkładowi konkretny kolor. Pamiętaj jednak, że gesso rozjaśni nieco kolor. Aby uzyskać bardziej wyrazisty kolor można dodać tusze, biorąc jednak pod uwagę, że płynny atrament zmieni konsystencję gesso.

Pomysł: W celu uzyskania tekstury na zdobionej powierzchni można zmieszać gesso z gel paste.

Gesso występuje zarówno w butelkach, słoikach i wiaderkach. Z butelek można wycisnąć gesso bezpośrednio na płótno, a następnie rozprowadzić je za pomocą pędzla. Jeżeli gesso jest w słoiku, to można korzystać z pędzla lub szpachelek aby je nakładać.
Gesso jest również dostępny w postaci sprayu – idealny do szybkiego użycia, schnie niemal natychmiast, dlatego osobiście polecam je do metalu (nie będzie rdzewieć podczas dalszej pracy z mediami).

W zależności od producenta podkłady mogą się różnić kombinacją składników, a co za tym idzie konsystencja i faktura gesso będą się różnić. Niektóre są bardziej płynne, a inne grubsze. Niektóre z nich działają bardziej płynnie, a inne pozostawiają bardziej teksturowaną, gładką powierzchnię. Gesso spotykane w sklepach jest najczęściej na bazie żywicy akrylowej (spoiwo), dzięki temu farba szybko schnie i jest w miarę elastyczna.

Czym nakładać GESSO i jak z nim pracować?

Nie ma dobrego ani złego sposobu na nakładanie gesso. Wszystko zależy od tego jaką chcesz uzyskać powierzchnię, czyli czego potrzebujesz do danego projektu.
Przede wszystkim zanim zaczniesz potrząśnij pojemnikiem z gesso, aby był dobrze wymieszany. Niezależnie od rodzaju gesso istnieje prawdopodobieństwo, że się rozwarstwiło.
Do nakładania możesz użyć: pędzla z włosiem, pędzla silikonowego, pędzla gąbkowego, szpachelki, szpatułki,

P1011092

wałka,

P1011093

kart plastikowych (np. starej karty do bankomatu),

P1011096

a nawet własnego palca.

Aby uzyskać naprawdę gładką powłokę, należy użyć papieru ściernego, aby delikatnie przetrzeć między każdą warstwą.

Ważne:
Przed przystąpieniem do próby upewnij się, że powierzchnia jest całkowicie sucha!

Reasumując: Gesso jako podkład jest bardzo przydatne dla artystów, jak i hobbystów – np. scraperek czy osób prowadzących art żurnale. Gesso sprawia, że łatwiej osiągnąć zaplanowany efekt. Zapobiega wchłanianiu się farby w zdobioną powierzchnię. Wzmacnia i usztywnia papier, więc bez problemu możemy pracować z różnego typu mediami i rożnymi technikami w naszych art żurnalach. Oczywiście jak wiadomo scraperki są bardzo kreatywne, więc używają go do tworzenia białego tła na bazie, wygłuszania krzykliwego wzoru, do odbijania stempli, maskowania warstw pracy i wielu, wielu innych. A co najważniejsze i najlepsze jest w gesso? To że zawsze możesz nim zamalować swój błąd i zacząć od nowa!

3 komentarze

  1. Ciekawie i wyczerpująco. Chętnie poczytałabym o innych preparatach.
    Dziękuję

  2. Author

    Mam to w planach 🙂


Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.