Klej. Jaki wybrać?

Przede wszystkim należy się zastanowić czego oczekujemy.
Chcemy aby nasze prace były trwałe i schludne, czyli żeby żaden element nie odpadł, albo nie było zacieków spowodowanych nadmiarem kleju, czy też pofalowanego papieru.

P1010563

Do papieru i tektury najlepsze są kleje introligatorskie typu CR, to między innymi: Magic Kamaben, Galaxy Astra, Hobby DP Craft, Magiczny Happy Color czy Magiczny Bambino.
Są to kleje dość lejące i mokre, należy więc uważać aby nie dozować zbyt dużych ilości na papier, gdyż papier absorbując wilgoć zacznie nam się falować. Większość wymienionych przeze mnie klejów ma precyzyjną końcówkę ułatwiającą dozowanie oraz pokrywanie precyzyjnych elementów (Magic i Galaxy). Można również klej nakładać pędzelkiem, gąbeczką, wykałaczką czy palcem – wszystko zależy od tego na jakim materiale go używamy oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Zanim zaczniemy wykonywać prace “dla świata” warto potestować nakładanie kleju, aby nabrać wprawy. Klej ten jest biały, lecz podczas wysychania staje się przezroczysty. Po wyschnięciu jest elastyczny, nie kruszy się.
Wspomniałam że jest lejący i mokry, zatem moim zdaniem nie nadaje się do wstążek i tasiemek, ponieważ zostawia brzydki zaciek, ale koronki, juta czy grubsze tkaniny spokojnie sobie z nim poradzą.

Nie polecam kleju biurowego, gdyż pomimo tego iż jest do papieru, to po wyschnięciu się kruszy i nie trzyma tak dobrze jak CR.

Jeśli ktoś uważa że precyzyjna końcówka jest nadal za duża a nakładanie wykałaczką jest niewygodne, to polecam kleje w długopisie / pisaku.

Z kolei dobrym zamiennikiem jest na przykład większość klejów w sztyfcie – nie są one mokre, więc można pokusić się do przyklejania tasiemek czy też używać ich na większych powierzchniach papieru aby uniknąć falowania i odkształceń.  Po wyschnięciu jest równie elastyczny i nie kruszy się.

Jak już pisałam klej introligatorski nie nadaje się do przyklejania tasiemek, gdyż wsiąka w tkaninę i przecieka zostawiając brzydkie plamy. W takich przypadkach korzystamy z taśmy dwustronnie klejącej, najlepiej introligatorskiej tzw. błony klejowej.
Oczywiście nie znaczy to że stosowana jest ona tylko i wyłącznie do tasiemek, jest idealna do większych jak i mniejszych powierzchni papierowych.
Należy zwrócić również uwagę żeby taśma była przeznaczona do papieru – na rynku jest wiele produktów i nie zawsze zamienniki będą spełniać odpowiednią rolę.
Prócz typowej taśmy (błony) możemy spotkać również dyspensery z klejem w taśmie (zwany klejem transferycznym), pełni on podobną funkcję. Taki klej możemy kupić w dwóch rodzajach: permanentny i peel-off (tymczasowy, do odklejania).

Innym rodzajem taśmy dwustronnie klejącej jest taśma dystansowa 3D – dzięki niej możemy uzyskać efekt przestrzenny przyklejając różne elementy do naszej pracy. Taki sam efekt możemy uzyskać z kosteczkami / kwadracikami czy kółeczkami dystansującymi 3D. Poza uzyskaniem efektu przestrzenności prac możemy również używać taśmy aby wykonać ciekawe projekty np. klik, klik, klik. Oba produkty występują w różnych grubościach – max 3mm , a kosteczki / kwadraciki i kółeczka w różnych wielkościach. Taśmy używamy głównie do przyklejania większych powierzchni a kwadraciki i kółeczka raczej do mniejszych elementów. Niektóre firmy wprowadziły na rynek produkty w innym formacie niż kwadraciki, kółeczka i taśmy.

Należy również wspomnieć o kleju na gorąco, czyli w pistolecie – nie jest on głównym i najważniejszym klejem w scrapbookingu, jednak może okazać się bardzo przydatny szczególnie w pracach mediowych czy asamblażach. Za jego pomocą możemy łatwo i szybko, a co najważniejsze trwale przymocować elementy do naszych prac, szczególnie te metalowe i żywiczne, które zazwyczaj są ciężkie. Nie nadaje się on do klejenia papieru szczególnie na dużych powierzchniach (ze względu na swoją konsystencję i dozowanie nie rozprowadza się gładko), ale z kwiatkami papierowymi doskonale sobie radzi. Oczywiście ma swoje wady i zalety i nie każdy lubi z nim pracować. Ważny jest wybór dobrego pistoletu, spełniającego nasze wymagania, wtedy praca będzie lekka i przyjemna. Dla mnie na przykład ważne było aby miał precyzyjny dziubek, nóżkę oraz przełącznik on / off. Ważne było też żeby nie przeciekał, ale każdy zaczyna przeciekać po jakimś czasie – przetestowałam to – kupiłam polecany pistolet i po ponad roku używania zaczął przeciekać, choć wcześniej działał bez zarzutu. Należy również pamiętać że klej to nie pistolet a te laseczki, więc trzeba się zaopatrzyć w odpowiedniego przekroju laseczki kleju (najczęściej na rynku występują 7 mm i 9 mm).

Na koniec uwaga: Klej na gorąco jak sama nazwa wskazuje jest gorący należy uważać przy pracy z nim aby się nie poparzyć. I jeszcze jedno – wszędobylskie, ciągnące się niteczki, należy do tego przywyknąć.

Nie wspomniałam jeszcze o klejach UHU – najbardziej popularne w scrapbookingu, to (w kolejności losowej):
– UHU twist & glue
– UHU stic
– UHU extra
– UHU uniwersalny

Inne kleje, z których możemy korzystać:
– klej winylowy i poliwinylowy;
– klej silikonowy;
– klej wikol;

Zapomniałabym o kropkach kleju (glue dots) – takie przezroczyste kleksy do przyklejania różnych elementów. Kropki są zarówno permanentne jak i tymczasowe. Przyklejając ozdoby na kropki kleju możemy uzyskać lekki efekt 3D. Ja osobiście z kropek nie korzystam i nie korzystałam, więc nie mogę powiedzieć czy te permanentne są rzeczywiście trwałe.

Powinnam jeszcze wspomnieć o klejach tymczasowych (peel-off) takich jak klej w spray’u.

Ostatnio bardzo popularne wśród scraperek i crafterek stały się kleje z rodziny Aleene czy Mod Podge – osobiście nie testowałam, jednak słyszałam pochlebne opinie.

Na koniec produkty, które klejami w zasadzie nie są, jednak spełniają tę funkcję , szczególnie przy przyklejaniu elementów problematycznych.
Pierwszy to preparat szklący glossy accent, drugi to gel medium lub acrylic medium – długo schną, po wyschnięciu są przezroczyste, trwałe i elastyczne.

Jeszcze kilka uwag:

– jeśli jakiś przedmiot nie chce się przykleić bo ma na przykład śliską powierzchnię, to warto go zmatowić papierem ściernym poprawiając tym samym przyczepność;

– pamiętajmy aby zdjęcia przyklejać klejem bezkwasowym (acid-free) aby zdjęcia nie zmieniły barwy. Magic jest OK, można również użyć specjalnych taśm do przyklejania zdjęć;
– zamiennikiem dla kleju tymczasowego (do przytrzymania kompozycji) może być taśma malarska lub taśma washi;
– pamiętajmy aby sprawdzać czy dany klej jest permanentny czy tymczasowy w przypadku gdy są takie podziały na te dwa rodzaje.

Jeśli macie jakieś pytania chętnie odpowiem o ile znam odpowiedź.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.